середа, 27 січня 2016 р.

Конспект уроку

Внутрішні води Євразії

Мета:З’ясувати розподіл внутрішніх вод на материку Євразія; ознайомити з найбільшими річковими системами материка та дати їм характеристику; вдосконалювати практичні вміння учнів з характеристики річок,  розвивати вміння робити висновки; працювати з картою,  виховувати дбайливе ставлення до водних ресурсів
Обладнання: фізична карта, підручники, атласи, контурні карти, комп’ютер, мультимедійний проектор, мультимедійна презентація.
Тип уроку: комбінований.
Очікувані результати: учні зможуть показувати на карті та наводити приклади внутрішніх вод Євразії; характеризувати природі особливості вод суходолу; пояснювати залежність вод суходолу від клімату та рельєфу материка.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ ТА ВМІНЬ
Прийом «Картографічна розминка»
Учитель показує на карті складові географічної номенклатури Євразії, учні називають їх.
Прийом «Бліцопитування»
Якими чинниками визначена різноманітність кліматичних умов Євразії?
У межах яких кліматичних поясів розташована Євразія?
Який взаємозв’язок існує між кліматичними умовами території та її поверхневими водами?
Зробіть попередні висновки про забезпеченість материка поверхневими водами.
Про які річки, озера Євразії вам відомо з художніх творів?
              Порівняйте клімат Євразії та Північної Америки.
          Чому біля океанів клімат вологий, а в центрі – континентальний?

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Прийом «Проблемне питання»
Отже, вам вже відомо, що особливості внутрішніх вод материка залежать від клімату та рельєфу.
Які види досліджень слід провести, щоб установити особливості вод суходолу та довести їхній зв’язок із кліматом та рельєфом?
(Відповіді учнів.)

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Установлення загальних особливостей внутрішніх вод Євразії
Робота з картами атласу, мультимедійною презентацією
Завдання
1) За картами атласу установіть, до басейнів яких океанів належать річки Північної Америки. Який з басейнів є найбільшим за площею?
2) За картами атласу назвіть річки, які належать до басейнів Тихого, Індійського, Північного Льодовитого й Атлантичного океанів,внутрішнього стоку.
3) Укажіть причини нерівномірного розподілу річкової мережі на материку.

На материку є велика різноманітність поверхневих вод(річок,озер,боліт,льодовиків) та підземних вод. На жодному іншому материку немає такої значної кількості великих річок
Різноманітність кліматичних умов Євразії дуже сильно відображається на особливостях вод суходолу в межах материка. Тут є всі типи річок за джерелами живлення і режимом стоку

Річки басейну Атлантичного океану
Беруть початок здебільшого в горах, вони мають мішане живлення: талими сніговими, дощовими і підземними водами.У суворі зими замерзають на короткий час. Навесні розливаються. Мають велике транспортне значення, особливо Дунай.
Річки басейну Північного Льодовитого океану
У північний Льодовитий океан впадають такі великі річки,як Об, Єнісей, Лена, Печора та безліч менших. Усі вони живляться переважно талими сніговими водами і частково за рахунок літніх дощів. Узимку замерзають
Найбільшими річками басейну Тихого океану є Амур, Хуанхе, Янцзи і Меконг («кольорові річки»). Живляться вони здебільшого мусонними дощами, тому найбільш повноводні влітку, а межень настає взимку. Іноді літні повені перетворюються на справжні катастрофи.
Річки басейну Індійського океану також належать до найбільших річок світу.Річки цього басейну живляться за рахунок мусонних дощів, так і талих снігових вод у горах.
В Євразії утворився великий басейн внутрішнього стоку.
2. Характеристика основних річкових систем
Робота з текстом підручника, картами атласу, мультимедійною презентацією
Завдання. Складіть характеристику однієї з річок Євразії. Результати занесіть у таблицю.
Назва
річки
До басейну якого океану належить
Місце
витоку
Куди впадає
Напрямок
течії
Основні притоки
Режим та живлення
Господарське використання









3. Озера та інші водні об’єкти материка
Робота з мультимедійною презентацією
Озера на материку розміщені нерівномірно. Багато озер утворилося на півночі Європи, де численні улоговини земної кори були поглиблені давнім льодовиком. Такі тектонічно-льодовикові озера мають складні обриси і значні глибини, вони стічні і мають прісну воду. 
Євразія багата на підземні води. На рівнинах вони залягають у потужних товщах осадових відкладів і мають гарні смакові якості. Підземні води широко використовуються в густонаселених районах, де річки й озера забруднені промисловими та побутовими стоками. У пустелях підземні води нерідко є єдиним джерелом водопостачання
Багаторічна мерзлота поширена на півночі Євразії, в Сибіру. Товщі промерзлих порід сягають у глибину на кілька сот метрів. Причиною цього явища є холодні, малосніжні зими. Улітку верхній шар розтає лише на глибину 40–150 см. Внаслідок цього утворюються численні невеликі озера у неглибоких зниженнях поверхні. Шари багаторічної мерзлоти, яка є водотривкою, надлишкове зволоження та низовинний рельєф призводять значного поширення у Північній Азії боліт. Так, у тундрі і лісотундрі вони займають 2/3 площі. Багаторічна мерзлота утруднює будівництво, розвиток землеробства.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Завдання. Позначте на контурній карті річки: Дніпро,Волга,Дунай,Янцзи,Меконг,Інд; озера: Байкал,Ладозьке

VI. ПІДСУМОК УРОКУ, РЕФЛЕКСІЯ
Прийом «П’ять речень»
Учні формулюють висновки уроку п’ятьма реченнями.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Опрацювати відповідний параграф підручника.
2. Випереджальне: 1) об’єднатися в групи; 2) підготувати виступ з мультимедійним супроводом про одну з природних зон Євразії відповідно до плану характеристики природних зон материка.

ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ

Плавучі села Китаю
  У Китаї більшість населення отже живуть не надто заможно, а побудувати будинок - це взагалі неабияке багатство, особливо, коли мова йде про густонаселені райони, де дуже дорога земля. Саме з цієї причини багато, що б хоч якось зекономити, ставлять свої будинки на палі посеред річок або заток. Це має свої плюси, але жителі села Сандуао  пішли ще далі, спорудивши ціле місто, яке повністю плаває на поверхні води...

  Складно сказати, хто вигадав будувати своє житло таким чином, але старші люди розповідають, що історія поселення починається 1000 років тому. За цей час село розрослася до воістину колосальних розмірів. Тут є своя пошта, поліція, ресторани і магазини і навіть... свій телефонний код, і все це плаває на старих пластикових і металевих каністрах, а також на дерев'яних плотах.
  Природно, що більшість мешканців цього села є рибалками. Саме сюди з'їжджаються натовпи туристів, що б скуштувати самих що ні на є найсвіжіших і смачних делікатесів, виловлених з річки прямо на ваших очах.


Немає коментарів:

Дописати коментар